Ron Zacapa Cent XO Rom 40% 70 cl. (Gaveæske)
4 stk. på lager
Pr. flaske
894,00 kr.
Beskrivelse
Ron Zacapa Cent XO Rom er en af verdens bedste rom på markedet. Ron Zacapa 25 års Rom har meget tilfældes med 23 års rommen, der tidligere er blevet udelukket fra konkurrencen om verdens bedste rom, da den simpelthen vandt hvert år.
Forskellen på Zacapa Cent XO Rom og Ron Zacapa Cent 23 års Rom er at 25 års rommen naturligvis har lageret minimum 25 år og at de sidste 2 år er lageret på gamle cognac-fade. Ron Zacapa Cent XO Rom er lageret på solera-metoden og blended består af de forskellige rom, hvor den yngste er 25 år.
Duften af Ron Zacapa Cent XO Rom er kompleks med noter af bl.a. læder og sødlig tobak. Den giver et stort smagsindtryk og smagen af fad smages tydeligt med noter af karamel og med et sødligt strejf af vanilje. Eftersmagen hænger ved i ganen som en behagelig fornemmelse.
Zacapa Cent XO Rom er kåret til verdens bedste rom i 2000 og i 2003.
Specifikationer
Varenummer
10367
Alder
25 år
Alkohol
40%
Emballage
Glasflaske
Gaveæske
Gaveæske
Kategori
Land
Guatemala
Mærke
Størrelse
70 cl.